بدون دیدگاه

آشنایی با IOT و BMS

IOT(اینترنت اشیاء)

واژه Internet Of Things) IOT) به معنی اینترنت اشیا می باشد. به صورت کلی ما در پیرامون خود اشیاء های بسیار و متنوعی میبینیم که در اختیار ما هستند و با توجه به نیاز خود از آنها استفاده می کنیم و با کسب اطلاعاتی از آنها تصمیم هایی جهت پیشبرد کارهای خود میگیریم؛ به قولی تمامی این اشیاء ها را مدیریت می کنیم.

حالا در کنار این ما مبحثی رو داریم تحت عنوان “اینترنت” که از طریق آن، ما داده و اطلاعاتی بین کامپیوتر ها و سیستم ها رد و بدل می کنیم. با افزودن اینترنت به اشیاء پیرامون خود، میتوانیم بدون دسترسی داشتن به آنها و در کنار آنها بودن آنها را از مسیر طولانی مدیریت کنیم و با کسب داده و اطلاعات از آن اشیاء، تصمیم هایی بگیریم که کارهای خود را با بهره وری بیشتری جلو ببریم.

به عنوان مثال: برای آبیاری زمین کشاورزی نیاز به حضور داشتن در آنجا می باشد، تا بر روی زمین کشاورزی کنترل و نظارت داشته باشید. ولی با وجود “اینترنت اشیاء” شما می توانید از راه دور این عمل را مدیریت کنید و حتی بدون دخالت شما، شیر های آب در ساعت از پیش تعیین شده باز شوند و در یک بازه زمانی کار خود را به اتمام برساند و آب قطع شود. در انتها داده و اطلاعاتی نظیر حجم مصرفی آب و میزان رطوبت خاک و … در اختیار شما قرار بگیرد و برای آینده آن تصمیم های بهتری بگیرید.

BMS(سیستم مدیریت خانه)

خب حالا تا اینجا با موضوع “اینترنت اشیا” آشنا شدیم، با توجه به تعریف و کاربرد اینترنت اشیا می توانیم بگویم که از آن برای مدیریت سیستم هایی که در خانه وجود دارد می توانیم استفاده کنیم و با اطلاع از داده و اطلاعات سیستم های درون خانه تصمیم های بهتری جهت هزینه کردن و پیشبرد کارهای یک خانه بگیریم.

به طور مثال؛ اشیاء و سیستم هایی که درون خانه وجود دارند ( تلویزیون، کولر، چراغها ، لوله آب و….) با استفاده از اینترنت اشیا می توان تمامی این ها را مدیریت کرد و از هزینهای نابه جا جلو گیری کرد. و حتی با کسب دادهایی مثل میزان هزینه و فعالیت آن برای آنها تصمیم های بهتری گرفت. مثلا برای رفتن به مسافرت به خانه خود دسترسی داشته باشید و تمامی سیستم های درون خانه را طبق میل خودتان مدیریت کنید.

سیستم هوشمند خانه به شما این امکان را میدهد که با داشتن اعتماد و آرامش، تمامی کارهای خود را به این سیستم بسپارید؛ و خودتان به کارهای روزمره رسیدگی کنید و در صورت لزوم بر آنها نظارت داشته باشید.

شما می توانید به صورت مکرر بر نحوه فعالیت تمای سیستم های خانه خود با استفاده از دوربین مداربسته نظارت داشته باشید و به صورت دیداری آنها را مدیریت کنید، از این طریق شما میتوانید در صورت پیش آمدن یک مشکل برای سازمان یا خانه خود از طریق دوربین مداربسته بر آن نظارت کنید.

خانه هوشمند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست