بدون دیدگاه

کاربرد IOT و BMS

چرااینترنت اشیاء  و سیستم مدیریت هوشمند؟

همه ما در طول زندگی با اشیاء و سیستم هایی که کارهای روزمره خود را با آنها سپری می کنیم سروکار داریم، و برای پیشبرد اهداف خود و برطرف کردن نیاز خود از آنها بهره میگیریم.

به طور مثال: سیستم هایی نظیر(یخچال، کولر، سیستم آبیاری گیاهان، سیستم روشنایی و…)

همگی سیستم ها با توجه به ویژگی هایی که دارند، از آنها برای برطرف کردن نیازهای خود استفاده می کنیم.

در این بین، ما برای مدیریت کردن این سیستم ها نیاز به داده و اطلاعاتی برای بهتر کار کردن با آنها داریم؛ و با توجه به این داده و اطلاعات تصمیماتی جهت نحوه استفاده از این سیستم ها را می گیریم.

اینجاست که ما با کمک تکنولوژی اینترنت اشیاء، تمامی این سیستم ها را از طریق فضای ابری (اینترنت) کنترل و مدیریت می کنیم؛ در این بین دادهایی که ما در حالت قبلی نمی توانستیم دریافت بکنیم سیستم های اینترنت اشیا در اختیار ما قرار میدهند و سیستم های پیرامون خود را با بهره وری بیشتری مدیریت می کنیم و از آنها جهت پیشبرد کارهای خود استفاده می کنیم.

به طور مثال : ما برای استفاده از سیستم خنک کننده نظیر(کولر، پنکه و…) بایستی در کنار آن باشیم و از آن استفاده کنیم؛ در این بین با استفاده از کنترل کننده سیستم خنک کننده را مدیریت می کنیم و دما را با توجه به نیاز تنظیم می کنیم، اما با وجود اینترنت اشیاء ما می توانیم به راحتی بدون در کنار بودن اینگونه سیستم ها آنها را از راه دور کنترل و با توجه به داده هایی که در اختیار ما قرار می دهند برای انها تصمیمات بهتری بگیریم.

مزیت آن!

همانطور که گفته شد ما در طول زندگی با سیستم های متفاوتی سروکار داریم و در این بین داده و اطلاعات مربوط به این سیستم ها هستند که با توجه به آنها می توانیم تصمیمات بهتری جهت پیشبرد اهداف خود بگیریم.

می توانیم بگوییم که با کمک سیستم های اینترنت اشیاء یا سیستم هوشمند مدیریت ساختمان، می توانیم با بهره وری بیشتری با آنها کار کنیم و هزینه هایی نظیر( میزان فعالیت آن سیستم، هزینه فرصت، داده هایی نظیر تاثیر آنها بر مخارج شما و…)

پس ما با کمک سیستم هوشمند ساختمان سوای مدیریت کردن آنها از راه دور، می توانیم به صورت مداوم بر آنها نظارت و کنترل داشته باشیم؛ از طریق داده و اطلاعاتی که لین سیستم ها در اختیار ما قرار می دهند می توانیم تصمیمات بهتری جهت استفاده از آنها بگیریم.

به طور مثال: ما در حالت عادی برای مدیریت کردن سیستم هایی همچون(کولر، یخچال، روشنایی، درب و…) نیاز داریم که در کنار آنها حضور داشته باشیم و طبق نیاز های خود از آنها استفاده کنیم، در این بین داده و اطلاعات مربوط به این گونه سیستم ها زمانی در اختیار ما قرار می گیرند که ما در کنار آنها حضور داشته باشیم؛

اما با وجود اینترنت اشیا ما در هر زمان و هر کجا که باشیم میتوانیم با گوشی همراه خود بر آنها نظارت داشته باشیم و داده و اطلاعاتی که ما نیاز داریم در اختیار ما قرار دهند.

کمک های آن در پروسه زندگی ما

تا اینجا فهمیدیم که با کمک سیستم های اینترنت اشیاء ما میتوانیم بهره وری آنها را افزایش دهیم.

با کمک هوشمند سازی سیستم های پیرامون خود می توانیم برای آینده اینگونه سیستم ها برنامه ریزی و اهدافی قرار بدهیم، تا از زیان هایی نظیر افزایش هزینها، ضرر آنها بر طبیعت و تاثیر گزاری منفی بر سایر سیستم ها جلوگیری کنیم.

زمانی که تمامی سیستم های موجود را بتوانیم به طور گسترده مدیریت و کنترل کنیم، می توانیم جهت رسیده به اهداف خود با بهره وری بیشتری گام برداریم و از تمامی هزینهای احتمالی و دقیق آنها آگاه باشیم.

ما حتی می توانیم با بهره گرفتن از سیستم های هوشمند سازی از زیان رساندن به طبیعت جلوگیری کنیم، با مدیریت تمامی سیستم ها که در تاثیر گزاری بر طبیعت نقش دارند؛ مانند: سیستم آبیاری گیاهان(کشاورزی هوشمند)، سیستم بازیافت زبالها، مدیریت زیستگاهای حیوانات و… . با این کار ما برای آیندگان خود سرمایه گزاری انجام میدهیم که آنها بتوانند در زمان خود با اینگونه سیستمها به راحتی زندگی کنند.

مزیت اقتصادی آن

ما برای تصمیم گیری راجع به خرید سیستم هایی نظیر(کولر، یخچال، روشنایی و…)

به آینده آین سیستمها نگاهی نمی اندازیم، ما قرار است در طولانی مدت از این سیستمها استفاده کنیم و همانطور که گفته شد این داده و اطلاعات دریافتنی از این سیستم ها هستند که راجع به نحوه استفاده از آنها تصمیم میگیریم؛ پس با وجود سیستمهای اینترنت اشیاء ما میتوانیم دادهای دقیق و بیشتری از این سیستمها دریافت کنیم و جهت پیشبرد کارهای خود از آنها بهره ببریم.

وقتی ما زمین کشاورزی را می خواهیم آبیاری کنیم به صورت سنتی اینکار را انجام میدهیم و با اطلاعات داشتن از هزینهای هوشمند سازی روش سنتی را انتخاب میکنیم و به دلیل آنکه در همان لحظه به مقایسه قیمت آنها می پردازیم روش سنتی را انتخاب ی کنیم، اما با انتخاب سیستم هوشمند سازی ما می توانیم به صورت بلند مدت از هزینهایی که سیستم ها دارند جلوگیری کنیم.

پس اگر ما بتوانیم با یکبار هزینه کردن برای اینگونه سیستم ها از هزینهای آتی آن جلوگیری کنیم بهتر است تا در طولانی مدت کم کم هزینه هایی برای این سیستم ها متقبل بشویم.

نتیجه گیری

ما در پروسه زندگی خود با سیستمهای گوناگونی سروکار داریم و برای مدیریت کردن و استفاده از آنها نیاز به داده و اطلاعاتی که از آنها دریافت می کنیم داریم، با وجود سیستم های اینترنت اشیاء ما میتوانیم به طور داءم از این سیستم ها داده و اطلاعاتی دریافت بکنیم و برا آینده آن سیستم برنامه ریزی انجام بدهیم.

خانه هوشمند

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست